Pro začátek zkuste pochopit svůj mozek a jeho situaci. Každý den musí (jen ve volném čase!) zpracovat 34 gigabytů informací. K tomu připočtěte nabitý pracovní program, logistiku okolo dětí a veškeré rozhodování, které z toho všeho vyplývá. Naše neurony takový nápor zvládnou, ale není to zadarmo – nedokážeme rozlišovat, co je důležité a co jsou prkotiny.

Ve výsledku nevíme, kam dřív skočit a nezbývá nám energie na to podstatné. Třeba zásadní manažerská rozhodnutí. Anebo čas s dětmi a přáteli. Proud informací v moderním světě sice hned tak nepoleví, ale můžeme se s ním naučit zacházet, tvrdí psycholog Daniel Levitin. Věnoval tomu celou knihu nazvanou The Organized Mind (Uspořádaná mysl). Pro začátek si zkuste udělat ve věcech pořádek.

1. Naučte se třídit
Když víte, kam co patří, nemusíte to řešit pokaždé znovu. Šetříte tak neuronům práci. Tahle zásada platí pro ukládání oblečení, nářadí v garáži, souborů v počítači, informací v CRM systému i zajímavých odkazů z internetu.

Skvělého pomocníka při třídění i hledání najdete v aplikaci Evernote. Přehled v proměnlivém terénu sociálních médií vám poskytnou nástroje jako Hootsuite.

2. Nenoste všechno v hlavě
Používejte „externí disky“. Ať je to nákupní seznam na papírku, kalendář schůzek v mobilu, soupis nutných telefonátů nebo záznam okamžitých nápadů na váš příští projekt. Je jedno, jestli použijete tablet nebo klasický notes, cílem je ulehčit mozkovně.

Za velmi efektivní řešení považuje Levitin systém kartiček, který umožňuje třídit úkoly podle priority. Hned máte jasno v tom, co je třeba: udělat / delegovat / odložit / nebo zahodit. Prkotiny tak rázem smetete ze stolu a neprošvihnete důležitou poradu.

3. Pěstujte koncentraci i lelkování
Mozek funguje ve dvou módech, přičemž na většině pracovišť je vítaný jen jeden z nich – soustředění na splnění úkolu. Nejen kreativci ale vědí, že nápady nejraději přicházejí, když se mysl toulá kdovíkde.

Abychom se v denním provozu nezahltili, potřebujeme obojí. Umět se soustředit i úplně vypnout. Naučte se proto dělat jenom jednu věc zároveň a pokud možno ji dokončit. Neskočte na vějičku zdánlivé efektivity multitaskingu. Mezi své priority zařaďte pravidelnou možnost pustit mysl na procházku. Jděte si zaběhat, do galerie, nebo nedělejte vůbec nic a jen pozorujte oblaka…