Newyorská konference Brand New, která proběhla koncem září, byla nabitá inspirací ze světa značky a korporátní identity. Byli jsme u toho a můžeme říct, že její program nenechal žádného kreativce odejít, aniž by nechtěl okamžitě začít něco tvořit.

Náš designérský tým zhlédnul obsahově i vizuálně propracované prezentace, řečníky z aktivních mladých studií a firem i nejvlivnější profesionály z celého světa. Mohla bych vám o nich vyprávět donekonečna. Nejvíc mě ale zaujal kalifornský designér Ty Mattson a jeho stroj času.

Zdroj: web konference Bran New

Zdroj: web konference Brand New

Nápady a kde je hledat
„Kde pořád bereš inspiraci?“ ptají se mě lidé. A upřímně, ptám se někdy i sama sebe, kde hledat, když zrovna nepřichází. Ty Mattson nás od začátku ponoukal ke kreativním odpovědím na podněty, jež nás oslovují. Ve své přednášce se zaměřil na stroj času a vlastní projekty. Obojí s inspirací velmi úzce souvisí. Navíc představují skvělý způsob, jak být nejen kreativní, ale jak se například dostat k vysněným projektům.

Oprašte svého medvídka
Podle Ty Mattsona je možné cestovat v čase. Sám se pomocí předmětů z dětství vypravuje do své vlastní minulosti. A stejně tak můžeme učinit i my. Probírání se hračkami či dětskými knížkami má totiž magickou schopnost v nás probouzet inspiraci.

Ty Mattson vidí spojení mezi prostředím, kde pracujeme, a činností, kterou provozujeme. Proto má v ateliéru plno svých hraček a oblíbených předmětů. „Smysl pro představivost a svět zázraků a zvědavosti z dob, kdy jsme byli malí, je neuvěřitelně silný. Když najdeme cestu ke své minulosti, získáme neocenitelný nástroj pro svou dnešní práci“, říká kalifornský designér.

Jak objevit, co vás baví
Vzpomněla jsem si přitom na svoji nedokončenou kresbu domu, která z výšky nahlíží jednotlivé místnosti. Vytvořila jsem ji ve svých sedmi letech, ale ještě teď mě nutí přemýšlet, zda až sem sahají kořeny pro mé dnešní neustálé srovnávání a hledání podobností mezi architekturou coby 3D prostorem, a grafickým designem, jakožto 2D.

helena_skica

Napadlo mě, že by stroj času nemusel sloužit pouze kreativcům. Měli by si ho občas „vyrobit“ všichni. Vrátit se do svého dětství a zapřemýšlet o činnostech, u kterých bezděčně vydrželi hodiny a hodiny. Možná je to klíč k tomu, co nás opravdu baví a čím bychom se měli zabývat i v profesním životě.

Cesta k vysněné práci
Děti tráví čas činnostmi, které je baví. Nečekají za to odměnu ani žádné výhody. Ty Mattson se tím řídí a kreativně odpovídá na podněty, které ho inspirují a které k němu promlouvají. Dělá to čistě pro radost. Zároveň mu však tento hravý přístup několikrát otevřel cestu k vysněným projektům. Jak sám říká: „I graphic designed my way into my favourite TV show.“

Vlastní projekty mají svou osobitost. Nejsou ovlivněny názory ostatních a nemívají velká omezení. V tom spočívá jejich síla. Takže jděte do toho, čistě pro potěšení! A kdo ví, co nového to přinese. Máte k tomu povolení od samého Ty Mattsona!